Doğalgaz Kaçağı
Doğalgaz Kaçağı

Doğalgaz Kaçağı

Doğalgaz, günümüzde en çok kullanılan ısınma yöntemlerinden biridir. Çoğu insan kömür ve tüp kullanmayı bırakıp kombiye yani doğalgaza yönelmektedir. Doğalgaz kullanışlı olduğu kadar tehlikeli de olabilen bir maddedir. Doğalgaz kaçağı en sık rastlanan sorunlardan biridir. Fark edildiğinde doğalgaz kaçağı tamiri için profesyonel bir servisten yardım alınmalıdır. Doğalgaz kokusu olmayan bir maddedir. Fakat kaçak durumlarında insanların anlayabilmesi için çok hafifte olsa bir koku eklenmiştir.

Bu koku fark edildiğinde uygulanması gereken işlemler vardır. Doğalgaz servisi gelene kadar son derece dikkatli olunmalı ve gaz kaçağı olan ortamda bulunulmamalıdır. Tespit için uygulanabilecek yöntemlerden biride sabun köpüğüdür. Gaz kaçağı olduğu düşünülen bölgeye sürülebilecek bir miktar köpük kaçak tespitinde oldukça başarılı bir yöntemdir. Köpükte kabarma mevcut ise o alette gaz kaçağı var demektir. Gaz kaçağının en çok görüldüğü aletlerden biri kombidir. Gaz kaçağı bakımı yaptırılamayan kombilerde ortaya çıkmaktadır.

Doğalgaz kaçağı sırasında ne yapılmalıdır?

Doğalgaz kaçağı tespiti yapıldığında uygulanması gereken adımlar vardır. Bu adımları uygulamak tehlikenin geçirilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu adımlardan ilki hemen tüm pencerelerin açılmasıdır. Doğalgazın solunması çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu yüzden bu adım son derece önemlidir. Doğalgaz kaçağı olduğu düşünülüyor ise ateş çıkarabilen kibrit, çakmak gibi eşyalardan uzak durulmalıdır. Çoğu kişinin ortak fikri doğalgaz kaçağı tespiti sırasında elektrikli aletlerin kapatılması ya da fişinin çekilmesidir. Fakat bu son derece yanlıştır.

Doğalgaz kaçağı tespiti yapıldığında bu aletlerden kesinlikle uzak durulmalı ve hiçbir oynama yapılmamalıdır. Kaçak tespitinden sonra herkes o ortamdan uzaklaştırılmalı ve bir profesyonel bir servis çağırılmalıdır. Servis çağırmadan kaçağı tamir etmeye çalışmak çok daha kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Doğalgaz kaçağının olduğu ortamdan uzaklaşılmaması doğalgaz zehirlenmelerine yol açabilmektedir. Doğalgaz zehirlenmesi yavaş yavaş gerçekleşen bir olaydır. İlk başta uyuma isteğinde artış gözlenir. Doğalgaz solunmaya devam edilirse sonu ölüme varan çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Doğalgaz kaçağı tamiri nasıl yapılır?

Doğalgaz kaçağı fark edildiğinde ilk iş bir servis çağırmak olmalıdır. Güvenilir bir servisin doğalgaz kaçağını engellemesi son derece kolay ve hızlı olmaktadır. Doğalgaz kaçağı tamiri, kaçağın olduğu alete göre değişiklik göstermektedir.